Ta strona wykorzystuje mechanizm ciasteczek (cookies) do poprawnego działania. Więcej informacji na stronie Polityka Prywatności. Zamknij.

Logowanie

HANDEL, Dunedin Consort, John Butt

The Messiah (Dublin version)

  • Dunedin Consort - orchestra
  • John Butt - conductor
  • HANDEL

Produkt w tej chwili niedostępny.

Baroque Music Award at the Midem Classical Awards 2008

LAUREAT NAGRODY CLASSIC FM GRAMOPHONE! 4 października 2008 wręczono prestiżowe nagrody Classic FM Gramophone. Jest to szalenie liczące się wyróżnienie, sumujące dokonania rynku fonograficznego, wskazujące zainteresowania melomanów, bo oprócz niezaprzeczalnych walorów artystycznych nagradzane są najlepiej sprzedające się publikacje. W kategorii "Baroque Vocal" laureatem został the Dunedin Consort's za wybitne i pod każdym względem ważne nagranie oratorium Messiah Handla. John Butt, dyrygent i kierownik artystyczny zespołu powiedział: Jestem w najwyższym stopniu usatysfakcjonowany. To była wspaniała i ciężka praca. Cieszę się, że udało nam się oddać ducha oryginału, sięgając do zapisu nutowego chyba najbliższego manuskryptowi, jaki wyszedł spod ręki kompozytora. To było fantastyczne szukać proporcji, wręcz balansować między uzyskaniem dodatkowych napięć wynikających z usytuowania solistów, chóru I instrumentów. Myślę, że udało nam się oddać w maksymalnym stopniu ducha tego dzieła. No I ten wspaniały dźwięk. LINN Records zapewnił najwyższy w tym względzie standard na świecie. To sukces nasz wszystkich – artystów, techników a także sponsorów. Tuż po opublikowaniu nagrania w listopadzie 2006 roku album został okrzyknięty: “najświeższym, najbardziej naturalnym I odkrywczym w sferze dźwięku nagraniem, emanującym radością wykonania dzieła. Od dawna nie słyszałem tak dobrego nagrania – napisał recenzent miesięcznika Gramophone. "Messiah" jest w dotychczasowej historii publikacji Linn Records najlepiej sprzedającą się płytą I przez wielu krytyków została zaliczona do fundamentalnych nagrań fonograficznych ostatnich lat. The Times – uhonorował nagranie czterema gwiazdkami, The Guardian oraz BBC Music Magazine ogłosiły te publikację Wydarzeniem dnia. Podobnie - AllMusic.com a The Scotsman umieścił “Mesjasza” w swoim rankingu: "Top Ten classical music moments of 2006". ------------------- Z recenzji: ... John Butt natomiast, skorzystał z najstarszego, dublińskiego wariantu tej kompozycji, datowanego na rok 1742... Wykonawcy sięgnęli po pierwotną, dublińską wersję oratorium, która momentami radykalnie różni się od tradycyjnej (szczególnie w ariach). Kwestię muzykologicznych różnic zostawmy jednak na boku. Mesjasz Johna Butta jest ciemniejszy i surowszy w brzmieniu, co czyni go bardziej medytacyjnym w ogólnym wyrazie artystycznym. Efekt ten został osiągnięty, m.in. jako efekt decyzji użycia głosów solowych w partiach chóru. Ma to swoje dobre strony (niewiarygodna klarowność polifonii), jak i nieco słabsze (utrata dostojności i okazałości brzmienia). Z tym nagraniem watro zapoznać się zwłaszcza z powodu Matthew Brooka (bas), który śpiewa swoją partię z niesłychanym zaangażowaniem. To z pewnością jedno z najlepszych wykonań jakie słyszałem. Robert Majewski, Muzyka21 ************************ Choral Journal
"They play with stylish vigor..."
more >>

High Fidelity (Poland)
5 Stars
An outstanding review from the Polish publication
more >>

The Berkshire Review
Superb
more >>

SA-CD.net
5 Stars
Highly recommended - indeed, this version is probably the first choice for this ever popular work.
more >>

Inverness Courier
The Consort deliver a fresh and hugely enjoyable perspective on the music
more >>

Classic FM Magazine
4 Stars
...nothing but praise
more >>

Allmusic.com
5 Stars
ALBUM OF THE DAY - One of the most compelling and engaging Messiahs on disc.
more >>

Atlanta Audio Society Newsletter
An additional plus is the excellent diction of these singers (should that surprise us about the Scots?). This is one time when you don't need to have the booklet firmly in hand in order to understand an oratorio in English!
more >>

The Guardian
4 Stars
an authoritative bass in Matthew Brook, and a superb contralto (one of three) in Clare Wilkinson, whose heart-stopping delivery of the words "And ye shall find rest unto your souls," sets the tone for the whole performance.
more >>

The Times
4 Stars
the real highlights are the choruses
more >>

Bloomberg.com
...one of the most intimate "Messiahs" available.
more >>

The Sunday Telegraph
The playing of the Dunedin Players under John Butt is admirably crisp, and the singing of the Consort disciplined and clear in enunciation.
more >>

Gramophone Magazine
The freshest, most natural, revelatory and transparently joyful Messiah I have heard for a very long time.
more >>

BBC Music Magazine
4 Stars
Stylish, fresh and more intimate.
more >>

The Scotsman
A genuine sparkle which lifts Handel's music above the ordinary, and a fresh angle for just about every moment.
more >>

 

Razem z tą płytą inni Melomani kupowali: